Princíp liečby spočíva v stimulácii nervu a svalu striedavým elektrickým prúdom rôznej frekvencie a priebehu. Systém je vhodný na podpornú fyzikálnu liečbu rôznych neurologických, ortopedických, interných a iných ochorení sprevádzaných bolesťou a zvýšeným alebo zníženým svalovým napätím.
Oblasti použitia:
- Rôzne nervové bolesti
- Svalové bolesti
- Reumatizmus mäkkých častí
- Choroby kĺbov
- Bolesti hlavy a migrén
Indikácie:
- Vertebrogénne bolestivé syndrómy
- Neurologia
- Polyneuritídy
- Slabé obrny
- Stavy zvýšenia, alebo zníženia dráždivosti motorických nervov
- Pri svalovom reumatizme
- Po úrazové stavy
- Vazoneurózy
- Analgetický účinok
Je to vlastne elektroterapia, ktorá je súčasťou fyziatrie, a využíva sa na liečbu, diagnostiku a prevenciu.
Rôzne formy elektrickej energie, a to jednosmerných prúdov, rozlične tvarovaných impulzov, striedavých prúdov s nízkou, alebo strednou frekvenciou, vysokofrekvenčného elektromagnetického poľa, vysokofrekvenčného prúdu, ako aj pulzné magnetické pole.
Význam elektroliečby spočíva v tom, že svojimi prostriedkami ovplyvňuje dráždivosť, látkovú premenu v tkanivách alebo priamo funkciu orgánov a celého tela.
Tens
Princíp liečby TENS prúdmi spočíva v bipolárnej stimulácii nervu a svalu striedavým elektrickým prúdom. Základný dráždivý účinok prúdov používaných pri elektrickej stimulácii sa prejavuje motorickým podráždením svalu, ktoré pri jednotlivom impulze prebieha ako zášklb a pri sérii impulzom ako trvalá kontakcia svalu. Dráždením sa zvyšuje prekrvenie periférnych častí tela a to priamym pôsobením na cievohybné nervy. Významný je aj analgetický (protibolestivý) účinok vysvetliteľný ovplyvnením vedenia a vnímania bolestivého podnetu a uvoľnením endogénnych opiátov nervovým systémom. Významný je aj reflexný účinok prejavujúci sa prekrvením, znížením bolesti, ako aj zmenou napätia tkanív a zlepšenie funkcie orgánov aj v oblastiach vzdialených od miesta aplikácie.
Liečba prístrojom TENS je vhodná: na podpornú fyzikálnu terapiu rôznych reumatologických, ortopedických, neurologických, interných a iných ochorení sprevádzaných bolesťou zvýšeným alebo zníženým svalovým napätím, napr. tlmenie bolesti pohybového ústrojenstva, fantómových bolestí, akútnych poúrazových bolestí, bolestí hlavy, na elektrogymnastiku ochabnutých svalov, urýchlenie hojenia rán, vstrebávanie podliatin, ústup opuchov, redukciu hmotnosti a liečbu celulitídy.
Diadynamické prúdy
Táto terapia využíva zmes elektrických prúdov (tak galvanických ako aj impulzných), ktoré majú tlmiace a uľavujúce účinky, v závislosti od frekvencie, intenzity a ďalších parametrov. Výsledkom použitia oboch druhov prúdov je úľava od bolesti a zlepšenie krvného obehu. Vo všeobecnosti je liečba predpisovaná na stavy, akými sú napríklad vymknutia, modriny, opuchliny, opotrebovanie kĺbov a chrbtice a degenerácie platničiek.
Sú zmiešanými prúdmi, ktoré využívajú účinky súčasnej aplikácie galvanického a faradického či iného impulzného prúdu.
Touto kombináciou sa účinky jednotlivých druhov prúdu zlučujú, predovšetkým účinok hyperemizačný a analgetický. Na galvanickú zložku prúdu nastupuje zložka impulzná.
Sínusové impulzné prúdy majú účinok inhibičný alebo facilitačný, čo záleží na frekvencii, intenzite a ďalších parametroch.
Prúd s účinkom prevažne inhibičným má frekvenciu 100 Hz, prúd s frekvenciou 50 Hz má skôr účinok dynamogénny, teda excitačný, facilitačný a tonizujúci, odstraňuje opuch obalu nervu, tlmí bolesť, tonizuje svaly.
Procedúru predpisuje lekár, upresní lokalitu aplikácie a potrebnú charakteristiku druhu prúdu.
Indikácie: ochorenia pohybového aparátu (bolesti kĺbov a chrbtice)
Kontraindikácie: kardiostimulátor, nádorové ochorenia, poruchy citlivosti, kovové implantáty v prúdovej dráhe, tehotenstvo, ekzémy, krvácavé stavy
Inferenčné prúdy
Interferenčné prúdy sa využívajú pri liečbe pohybového aparátu. Ide o strednefrekvenčné prúdy, ktoré sú aplikované prístrojom a po priechode tkanív sa uplatní ako nízkofrekvenčný. Majú výrazný účinok na zníženie bolesti, uvolnenie svalov a zlepšujú prekrvenie tkaniva, môžu pôsobiť priaznivo aj na svalovú stimuláciu.
Pôsobia na princípe využitia interferencie dvoch strednefrekventných prúdov priamo v tkanive, pričom jeden okruh má frekvenciu konštantnú a druhý voliteľne kolísavú.
Výhodou je ľahšie prekonávanie kožného odporu tkaniva, dobrá tolerancia pre malé senzitívne i motorické dráždenie a dosiahnutie efektu interferencie i v hĺbke tkaniva.
Pôsobí priamo na svaly, nervy, zlepšuje prekrvenie (hyperémiu) a výživu tkaniva, na efekte sa podieľa predovšetkým vazodilatácia, analgézia a tonizácia tkanív.
Podľa nastavenia frekvencie a jej modulácie možno dosiahnuť účinky motoricky dráždivé (až k navodeniu svalovej gymnastiky), alebo docieliť ústup zvýšeného svalového napätia; navodiť výraznejší účinok analgetický a spazmolytický, alebo striedavo dráždiaci a tlmivý (podieľajúci sa na rezorpcii opuchov a výpotkov).
Indikácie: ochorenia pohybového aparátu
Kontraindikácie: kardiostimulátor, nádorové ochorenia, poruchy citlivosti, kovové implantáty v dráhe prúdu, tehotenstvo, ekzémy, krvácavé stavy
Procedúru predpisuje lekár, pričom stanoví lokalitu a potrebné parametre.
Trvanie: podľa typu ochorenia cca 12 - 20 minút