Mobilizačné techniky
Základným cieľom v terapii mobilizačnými technikami je ovplyvnenie pohyblivosti v kĺbe, vrátane kĺbnej vôle (joint play). Samozrejme hovoríme o kĺboch chrbtice, ako aj kĺboch končatín. Mobilizáciou dosahujeme postupné nenásilné obnovovanie pohyblivosti kĺbu pri jeho funkčnej poruche. Prevádzame ju opakovanými nenásilnými pohybmi, pružením, vždy v smere obmedzenia pohybu. Pri mobilizácii využívame facilitačný (stimulačný) a inhibičný (tlmivý) vplyv dychu na svalový systém. Rovnako môžme využívať aj pohyb očí a kombináciu týchto metód.
Výrazne úľavovo pôsobia trakcie. Ide o nešpecifickú mobilizáciu v osi chrbtice alebo končatiny. Ťah prevádzame takou silou, aby nedošlo k obrannému spazmu svalov v okolí ošetrovaného miesta.
Funkčné obmedzenie kĺbnej pohyblivosti býva pravidelne spojené s výskytom tzv. spúšťových svalových bodov (trigger points). Tieto samé osebe obmedzujú pohyblivosť v kĺboch a bývajú hlavnou príčinou blokád, prenesenej bolesti a reťazenia funkčných porúch.
Pre ošetrenie týchto spúšťových bodov vo svaloch volíme mobilizačné techniky:
- Postizometrická relaxácia
- Kombinácia postizometrickej relaxácie a recipročnej inhibície
- Release – postupné vnáranie brušiek prstov do hlbších štruktúr mäkkých tkanív
- Antigravitačná relaxácia
Manipulačná liečba
Manipulačná liečba – napravuje blokády stavcov a periférnych kĺbov, ktoré spôsobujú veľké množstvo ochorení pohybového aparátu i vnútorných orgánov, predchádza následným degeneratívnym zmenám, ktoré vznikajú preťažovaním a nesprávnym zaťažovaním stavcov a kĺbov, pričom zlé postavenie blokovaných kĺbov je asi najčastejšou príčinou preťažovania. Blokády majú 4. stupne, 1. stupeň si dokáže napraviť každý človek cvičením (i zviera – to prakticky vždy začína pohyb natiahnutím sa a rozcvičením), 2. stupeň si vedia upraviť niektorí jedinci i sami (ide o to či jemne – bez poškodenia, alebo násilne, s mikrotraumami), 3. stupeň (vždy už spôsobuje bolesti) – len vyškolený chiropraktik, resp. u nás lekár so vzdelaním v manuálnej medicíne, 4. stupeň potrebuje predchádzajúcu prípravu fyzikálnymi procedúrami – až potom sa môže manipulácia podariť. Je však i ďalší druh blokády – štrukturálna – keď degeneratívne zmeny, výrastky, zrasty a pod. spôsobujú trvalé nesprávne postavenie kĺbov a stavcov, liečba už potom nie je možná, je možné len tlmenie bolestí a reflexných zmien